Tagua Tours s.r.o.

info@taguatours.cz

Rezervace: po-pá 9-17 h Tel.: +420 241 411 114

Poptávám
 Letenku
 Ubytování
 Pronájem vozu
 Cestovní pojištění

Cookovy ostrovy

Moje oblíbená země: Cookovy ostrovy

Důvody proč tu prožít dovolenou?

  • Průzračně čistá voda Pacifiku
  • Bílé písečné pláže
  • Slunce a teplo po celý rok
  • Romantické místo vhodné na svatby a svatební cesty
  • Ideální na sport: potápění, windsurfing, hlubokomořský rybolov
  • Vstup bez víza

Proč jsou Cookovy ostrovy poslední ráj na zemi?

Hledáte-li poslední ráj na zemi, vydejte se na Aitutaki: skrytý poklad Pacifiku v souostroví, které dostalo jméno po kapitánu Jamesi Cookovi, který se tu na svých objevitelských výpravách několikrát zastavil. Víte jak se zdraví domorodci na Cookových ostrovech? „Kia Orana“ – to znamená „žij dlouho“. I vy zde jistě podlehnete zvláštní místní magii s jednoduchým receptem na štěstí: písně a tance, chuť čerstvého tropického ovoce a darů moře, úsměvy domorodců, šepot větru v listech kokosových palem, vůně exotických květů, která se nese teplým tropických vzduchem, který vás hladí stejně jemně jako průzračné moře omývající zdejší bělostné pláže. Na Cookových ostrovech nenajdete obrovské mezinárodní hotelové řetězce, mega komplexy nabízející all inclusive zábavu, která vám nedovolí opustit hotelový areál. Cookovy ostrovy to jsou vilky na pláži, útulné hotýlky, penziony a bungalovy, kde o vás budou pečovat obvykle samotní majitelé. Rodinnou atmosféru mají i zdejší restaurace, kde se podávají čerstvé dary moře v kombinaci s výbornými víny z nedalekého Nového Zélandu. Je jen málo míst na světě, kde máte vše, co jste si přáli a nic si tu nepřejete. Kia Orana!

Rarotonga

Největší ostrov je Rarotonga, na kterém je hlavní město souostroví Avarua s 10ti tisíci obyvateli, což představuje polovinu všech obyvatel Cookových ostrovů. Rarotonga je hlavní a největší z Cookových ostrovů a zabírá plochu 67 kilometrů čtverečních. Rarotonga má i mezinárodní letiště. Ostrovu vévodí vulkanická hora, korálový útes a laguna. Na pobřeží vidíte plantáže kokosových ořechů, pláže, vesničky a hotýlky. Deštný prales ve vnitrozemí, vodopády a kužel sopky často v mlžném oparu. Velká cesta (Great Road of Toi, Ara Metua) je sjízdná za každého počasí.Lemuje skoro celý ostrov a byla domorodci vybudována z kamenů okolo roku 1000. Průměrně čtyřhodinová trasa je výstup na Jehlu (Needle), skalní formaci ve vnitrozemí ostrova. V rezervaci Takitumu uvidíte vodopády, zajímavou květenu i faunu. Surfování je nejlepší poblíž zříceniny Matai a windsurfing hlavně na laguně Nagatangiaa. Při potápění je voda průzračná až do několika desítek metrů! Jako všude v Tichomoří, i zde jsou podmořské kaňony, jeskyně a vraky lodí. Nejpopulárnějšími místy k potápění je Ngatatangiia, Matavera, Mataora Wreck, Papu Canyon, Sand River a Koromiri Coral Garden. Rybaření se nejvíce daří poblíž přístaviště - zátoky Avatiu. Od července do září lze v okolí ostrova pozorovat velryby. Součástí kulturního života místních obyvatel jsou písně a tance. Tanec je velice rychlý, vzrušený a erotický, s důrazem na pohybující se boky. Hudebníci udržují rytmus na vyřezávané, duté bubny, zvané pate a všichni účastníci nosí barevné kostýmy. Tanečníci jsou na Cookových ostrovech údajně nejlepší z celého Tichomoří.

Skrytý poklad: Aitutaki

Aitutaki je každoročním horkým kandidátem na vítěze v soutěži o nejkrásnější ostrov Tichomoří. Pohled na jeho obrovskou trojúhelníkovou lagunu je nezapomenutelným zážitkem. Na Aitutaki je jen minimum turistů a život se zde podobá daleko víc tomu, jak to na pacifických ostrovech vypadalo před příchodem Evropanů. Aitutaki tvoří obrovská mělká laguna označována za nejkrásnější na světě. Archetyp toho, jak si lidé představují tichomořský ostrov. Sen Jižních moří. Blízko ostrova leží menší ostrůvky, z nichž zejména One Foot Island je opředen mnoha tajemnými domorodými pověstmi (na jihovýchodu laguny). Asi třicet minut chůze od zdejší nemocnice do vnitrozemí leží „Kámen Rae“ (The Te - Poaki - O - Rae), vulkanický sloup, mající pro místní obyvatele posvátný význam. Na pláži se lze setkat s obřími želvami.

Historie Cookových ostrovů: chlebovník a kanibalové

První evropský kontakt s Cookovými ostrovy je datován roku 1595, kdy Španěl Alvaro de Mendaña de Neyra přistál na severním ostrově Pukapuka. V roce1606 přistáli Španělé pod portugalskou vlajkou vedení kapitánem Pedrem Fernandezem de Quiros na ostrově Rakahanga. Britové přistáli poprvé v roce 1764 na ostrově Pukapuka a pojmenovali jej Danger Island, protože se jim nepodařilo přistát na ostrově. Mezi roky 1773 a 1779 byli jižní ostrovy souostroví Jamesem Cookem vícekrát navštíveny, přitom byla Rarotonga, hlavní ostrov souostroví, spatřena poprvé. Slavný kapitán William Bligh přistál s Bounty 1789 na Aitutaki. Přitom přivezl na ostrovy chlebovník. James Cook dal prvnímu ostrovu, na kterém přistál Manuae, jméno Hervey Islands. Jméno Cookovy ostrovy dali ostrovům Rusové na počest Jamese Cooka. Poprvé se objevilo na ruských mapách. V září/říjnu roku 1813 přistáli první evropští úředníci s lodí Endeavour na Cookových ostrovech. Potom zde v roce 1814 přistála Cumberland s obchodníky z Nového Zélandu a Austrálie, kteří hledali santálové dřevo. Na Rarotonze nenašli žádné, ale vypukly spory mezi námořníky a ostrovany. Mnozí byli zabiti, mezi nimi také přítelkyně kapitána Ann Butchers. Byla snědena a její kosti byly vystaveny. Je to jediná známá evropská žena, která byla kanibaly na Cookových ostrovech zabita a snědena.

Geografie: proč se platí novozélandskými dolary?

Cookovy ostrovy se dělí na jižní skupinu Rarotonga (hlavní ostrov), Aitutaki, Atiu, Mangaia, Manuae, Mauke, Mitiaro, Palmerston a Takutea a severní skupinu s ostrovy Manihiki, Nassau, Penrhyn (Tongareva), Pukapuka, Rakahanga a Suvorov. Některé jsou velmi nízké a díky korálovým útesům velmi těžko přístupné. Ostatní jsou vysoké a porostlé hustou vegetací. Rostou na nich kokosové palmy a chlebovníky. Severní skupina ostrovů se skládá většinou z atolů. Ostrovy byly roce 1888 Anglií „vzaty pod ochranu“ a roku 1900 anektovány. Politicky jsou od té doby samosprávným územím Nového Zélandu, který má na starosti obranu a zahraniční politiku. Status Cookových ostrovů je zvláštní. Cookovy ostrovy jsou samosprávným územím, které je volně přidružené k Novému Zélandu. Tento status byl Cookovými ostrovy zvolen v referendu, které bylo kontrolováno OSN a schváleno rezolucí 1514 (XV), jednomyslně přijatou Valným shromážděním OSN. Cookovy ostrovy se spravují samy. Jejich zákony jsou na Novém Zélandu nezávislé. Zákonná a výkonná moc nemá žádná omezení od Nového Zélandu. Státní příslušnost Cookových ostrovů ale neexistuje, obyvatelé Cookových ostrovů jsou občané Nového Zélandu. Na základě dohody z roku 1973 převzal Nový Zéland zahraniční zastoupení a obranu Cookových ostrovů. Oficiálním platidlem je na Cookových ostrovech novozélandský dolar, jehož ISO 4217 kód je NZD. Kromě novozélandského dolaru je používán i dolar Cookových ostrovů, což je místní verze novozélanského dolaru, která je pevně navázána na mateřskou měnu a je platná pouze na ostrovech.


Palm Grove Lodges, Rarotonga 

od: 54 470 Kč  v ceně: letenka, taxy, transfer, 7 nocí, snídaně
Ideální pro cesty: s dětmi, svatební, aktivní

více...


Sunset Resort 

od 57 485 Kč  letenka, taxy, transfer, 7 nocí, snídaně
Ideální pro cesty: svatební, aktivní

více...


Manuia Beach Boutique Hotel 

od 62 418 Kč  letenka, taxy, transfer, 7 nocí, snídaně
Ideální pro cesty: svatební, aktivní

více...


Pacific Resort Rarotonga 

od: 63 945 Kč  v ceně: letenka, taxy, transfer, 7 nocí, snídaně
Ideální pro cesty: s dětmi, svatební, aktivní

více...


Muri Beach Club Hotel 

od 64 884 Kč  letenka, taxy, transfer, 7 nocí, snídaně
Ideální pro cesty: luxusní, svatební, aktivní

více...


Crown Beach Resort, Rarotonga 

od: 68 995 Kč  v ceně: letenka, taxy, transfer, 7 nocí, snídaně
Ideální pro cesty: s dětmi, svatební, aktivní

více...


Tamanu Beach Hotel, Aitutaki 

od: 75 729 Kč  v ceně: letenka, taxy, transfer, 7 nocí, snídaně
Ideální pro cesty: svatební, aktivní

více...


Pacific Resort Aitutaki 

od: 101 489 Kč  v ceně: letenka, taxy, transfer, 7 nocí, snídaně
Ideální pro cesty: s dětmi, luxusní, svatební, aktivní

více...